What does stuff cost where you live?

Jenny - posted on 01/20/2011 ( 68 moms have responded )

4,426

16

126

What is the cost of living like where you live? Feel free to add whatever other staples you think of.



All approximate:



4 Litres (Gallon) of milk = $4.69

Loaf of multigrain bread = $3.50

1 roasting chicken = $10

10 lb. bag of russet potatoes = $5.99

Block of Old Cheddar = $7.99

Bag of Uncle Ben's Brown Rice = $8.99

1 dozen beer = $25



Regular gas = $113.9 per litre ($4.35ish per gallon)

Rent on a split level 3 bdrm. house (1800ish sq. ft.) = $1800 per month

Rent on a 2 bdrm. apartment = $1200 per month

Minimum wage = $8.50 per hour

MOST HELPFUL POSTS

♏*PHOENIX*♏ - posted on 01/20/2011

4,455

6

379

Seattle is expensive as hell...
Food, living, everything....

This conversation has been closed to further comments

68 Comments

View replies by

Amber - posted on 01/21/2011

280

17

7

oooo North Bay, yeah my mum has property up North it's lovely up there but pricey. for land anyhow. and @ Amie, yeah, it's more expensive but i like it better. where abouts do you live? i know here in my area of ontario, that's the cheapest i could find. i didn't feel like driving for four hours to get it a bit cheaper :P

Carolyn - posted on 01/21/2011

898

19

140

Im in northern ontario

4L bag of milk is 4, 69 $
gas usually between 1.08 to 1.13 $
bread white is about 1.89, whole wheat a bit more. Whole grain i only buy on sale cause its like 3.50
ground beef usually about 3,50 -4 $ a lb.
cheese 5.99- 7.99 depending on brand.

i really think its all about shopping smart and stocking up when stuff is on sale, having a deep freezer is amazing and a great investment. Fill up on gas when its cheap, otherwise its 40 $ every 2 weeks ( and we have an explorer which guzzles gas like no other)
min wage is 10.25 $

rent in my city is outrageous because we have a college, a univeristy and a medical school so it is absurd. A room in a shared house is like 500 $ , 1 bedroom appts go from 600 up. Ive seen nice 2 bedrooms for as much 1500$ a month. But you can rent a town house in the bad part of town for like 666$ but you are a good ride from any grocery stores, shopping, medical services etc.

I paid 115,000 for my house 5 years ago 2 bedroom 2 bath , finished basement ( which we refinished and add another bedroom) sits on a nice lot, central but quiet, 4 schools within walking distance. House is easily worth about 180k now, more if i put a few more grand into it. But we also have million dollar homes ( we have 2 lakes central within the city) and most lake fron properties go for about 500k.

to me it is much cheaper to buy small/ average size starter house in my city than rent most appartments. I was paying 750 $ rent ( + utilities) for a 2 bedroom 1 bath before buying my house, now i am paying 600 in mortage and about 150 in taxes monthly for my house.

North Bay's population is under 60k.

Amie - posted on 01/21/2011

6,596

20

408

Amber,
Holy crap a doodle woman! You pay that much direct from the farmer?! Where I get our meat from it's closer to $1.10-1.20/lbs. We buy a whole animal at a time (deep freezers are awesome things), butchered and packaged for that price. We even get the bones for our dogs. Oh and the nasty stuff, like tongue and tail (EW). Those pieces go to my SIL to give to her MIL though. Ick.

Oh and the average starter home here runs somewhere between $250,000-$350,000. Depends on the area you buy in the city.

Nichole - posted on 01/21/2011

1,268

50

139

gallon of milk $3.50

Bread $1.50

roasted chicken $8.00

I don't buy the rest of the stuff on your list....



Oh and gas is about 3.50 a gallon (i think my husband usually buys it....I almost never do.)

Rent for a 2 bed/1 bath house $400

Rent for a 2 bed/1 bath apartment $350

Rent for a 3 bed/2 bath house $550

Rent for 3 bed/2 bath brand new apartments in town $570

Minimum wage $7.25



I live in Chanute, KS

Amber - posted on 01/21/2011

280

17

7

lots of Ontarians here! i've noticed that our food prices are decent but our housing prices & rent & such suck ass. i'm moving to Louisianna or someplace LOL.

well, i'll put my input in.

Milk - we drink soy or almond milk, so that's about 3.49 + tax per litre for soy and around $4 for 1/2 litre of almond milk. i think reg. milk is about $4 or just over but i haven't bought it in so long. i know that's for 3 1 litre bags.

Loaf of multigrain bread - ha, i always buy my bread in bulk and freeze it....but i think it's around $3.50 normally. last week i bought a bunch on sale @ Zehrs for $1 i was so happy i almost peed.

Roasting chicken [uncooked] - well, the farm i buy from, they are $2.90/lb and i usually get a 4 pounder, so with taxes i'd say....13 bucks?

Ground beef [free range pasture fed horomone & antibiotic free] - $3.50/lb

Chicken breasts, boneless skinless [same as above] - $9.00/lb eek eh? i don't buy much of it. i think it's because it's hard for a butcher to do....lot's of work, so it costs more? hm.

Cheese - for a large block, $6.99 ish + tax

Apples - 1lb bag is $3.99 + tax can't wait until summer so i can buy from the farmer's market again ALL produce is way cheaper :( damn winter.

Can of beans - $2.19 + tax

Beer - $ 35 or so for the good stuff, we only ever drink once in a blue moon, and it's Alexander Keith's so it's a bit more high-end but yummmmm :P

Gas - last night we filled up at 111.6 / litre

Rent for a house - gee, i don't know. expensive. there aren't many houses to rent around here.

Rent for my two bedroom apartment - $775 a month all inclusive [hurray for all inclusive]

Minimum wage - 10.25 or 10.50 i think

Average home price is something like 209,000. good luck finding one under that that isn't falling apart or in a crack neighborhood LOL

Jenn - posted on 01/21/2011

2,683

36

93

4 Litres (Gallon) of milk = $4.19
Loaf of multigrain bread = $2.49
1 roasting chicken = $10 (guessing on this one - I don't buy them often)
10 lb. bag of russet potatoes = $2.99
Block of Old Cheddar = $6.99
Bag of Uncle Ben's Brown Rice = no clue - we don't really eat much rice.
1 dozen beer = $20 - of course the brands vary - could be as little as $16 or as much as $25

Regular gas = $113.1 per litre
Rent on a split level 3 bdrm. house (1800ish sq. ft.) = $1000 per month
Rent on a 2 bdrm. apartment = $600 per month
Minimum wage = $10.25 per hour

Now of course the food prices are based off of name brands at full cost. When I shop though I only buy on sale of no name brands so it would be more like:
Bread - $1.50
Potatoes - $1.99
Old Cheddar - $4.44

Average home price - probably around $160,000

I live in Norfolk County Ontario Canada.

Jennifer - posted on 01/21/2011

1,501

37

229

in Wis, we only have one provider :-( "oh, our bill is going to go up again this winter?...sweet..." *sigh*

Kylie - posted on 01/21/2011

2,391

81

190

Perth WA is pretty expensive.
I kg block of cheese $9.00
A medium cooked chook $10
Potatoes are around $2.40 a kilo in the supermarket
2lt milk $3.00
Petrol - I paid $1.29 a ltr today
Min wage is $15 an hour
Median house price is $500k
Average rent is $500 per week for a house $350 per week for a unit
We pay about $3 a day for power and thats pretty bad considering we have solar panels hooked up to the grid and we are on a buy back scheme.

Sherri - posted on 01/21/2011

9,593

15

387

Okay sorry Lindsay. where we live, we have PSNH that is it. When we lived the Plaistow area it was Unitel and no other option. So they can rake you through the coals if they want to and there is nothing you can do about it.

Lindsay - posted on 01/21/2011

3,532

26

266

Sherri, We have a choice of two different electric companies here. I live in the US.

Sherri - posted on 01/21/2011

9,593

15

387

That is interesting in the US there is only one supplier or no power. That really isn't an option either. My monthly bill usually avg's $100-$120.

Tara - posted on 01/21/2011

2,567

14

107

4 Litres (Gallon) of milk = $4.69
Loaf of multigrain bread = $3.00
1 roasting chicken = $10
10 lb. bag of russet potatoes = $2.97
Block of Old Cheddar = $5.99
1 lb of butter: $3.00
Bag of Uncle Ben's Brown Rice = $3.99
1 dozen beer = $16ish ( think I don't drink beer!)
Regular gas = $116.9 per litre ($4.35ish per gallon
Rent on a 3 brdm. $1500 +
Rent on a 1 bedroom basement apartment $750 +
Minimum wage = $ 10.25/hr
Student Minimum wage= $9.60/hr

I'm surprised to see our student wage in Ontario is higher than your general minimum wage in BC.

Tara

Charlie - posted on 01/21/2011

11,203

111

401

I live in a tiny coastal town I just rang " energywatch.com.au " or you can go to their website and for free they find your cheapest provider !



There are a few that are partially government owned and they will always be at least 6 % cheaper than private owned like country energy .



And energy watch will compare bills for you .

Jodi - posted on 01/21/2011

26,302

36

3891

I didn't think I had a choice either, but I just looked it up on www.switchwise.com.au and apparently there ARE other suppliers here, so I might have to dig out my bills and do a comparison :)

Stifler's - posted on 01/21/2011

15,141

154

597

I don't think we have a choice either, I think it's Ergon or no power.

[deleted account]

I wish i could change supplier, But no i don't have that choice :(.
I wish, i wish my rent could be like that but thats what i get for living in the country in a wine growing minning region.

Charlie - posted on 01/20/2011

11,203

111

401

Yeah I think I lost a year off my life when I opened that bill , I have no idea how it got like that because I am pedantic about turning things off at the switch and conserving as much energy as possible so I nearly vomited when I got that bill , well country energy can go fuck themselves I swapped over to integral who are miles cheaper .

Jodi - posted on 01/20/2011

26,302

36

3891

Wow Loureen, you have some NASTY electricity bill!!! My worst was about $750 for a quarter and we live in a 4 bed, 2 bath, rumpus, with a granny flat house.....I thought ours was bad. Ouch!

Joanna - posted on 01/20/2011

2,096

19

134

I'm in Orange county California...

gallon of milk- $3.29 (for the store brand I get, otherwise $3.99, or for organic, $4.99)
loaf of multigrain bread- $3.49
10 lb potatoes- $3.99
beer- $10 for a 6-pack of Blue Moon (my favorite). you can get 12 packs of Coors/BudLight/othergrossbeer for maybe $12 though.
gas- regular is $3.49/gallon
rent - houses and apartments and condos all rent for about the same... 2 bedroom for $1200-1500 depending which area of the county you live.
cost of a 2 bedroom condo - about $200,000-$300,000
cost of a 2 bedroom house - about $250,000-400,000
Minimum wage - $8/hr

Nikki - posted on 01/20/2011

401

37

27

Gal of milk: $2.50
Whole wheat bread: $2.00
Roasting Chicken: $6-8
10# potatoes: $3
Cheddar: $4/ lb
12 pack beer $8-12

Reg gas $2.90/gal
Rent on 2 bd apt: $750
Payment on 3 bd house $859
Minimum wage $7.25 /hour

Bonnie - posted on 01/20/2011

4,813

22

257

Milk--$3.99-$4.99 depending on the kind, ie. skim, homo, etc.
Bread--$2.50
1 roasting chicken--$5.00
10 lb bag of russet potatoes--$2.99
Block of cheddar 500g--$5.99
Box of brown rice 2kg--$5.39

Gas--$116.6 per litre
Rent for a 3 bedroom home--$900-$1200 per month
Rent for a 2 bedroom apartment--$800 per month
Minimum wage--$10.25 per hour

Charlie - posted on 01/20/2011

11,203

111

401

Last electricity bill -$1500 ( 3 months )

Bread= 4.80

1 BBQ Chicken = $10

A slab of beer (32 )=$48

rent = 3 bedroom house on a big block = $225 a week

Min wage = $15

cigarettes - $15 - $20

Average home price = $300 000

Lady Heather - posted on 01/20/2011

2,448

17

91

Oh man, you do not want to see our winter gas bills. When it's been really cold we've paid $200 for one month. And our heat is only at 66F, so it's not like we're being nuts with the heat.

[deleted account]

OMG i think i would have a heart attack at it being that high. Our highest bill was $280 and i thought that was really bad. What helps us is i don't use lights at night generally. when cooking dinner i do but i don't put our lounge room light on unless i am looking for something, no real need to because it isn't getting dark here until about 9pm and then with the moon atm it is like the lights are still on. Lack of sleep is making me cranky at this stupid moon :(. Our winter bill is usually good to because we have a wood fire and we get the wood from my parents place so lucky we don't have to pay for that either.

Erin - posted on 01/20/2011

6,569

25

232

Shannen, my winter electricity bill was over $600!!! I nearly friggin died!!! I have no idea how it got so high :(

Lindsay - posted on 01/20/2011

3,532

26

266

Gallon of milk: $2.64
Loaf of whole wheat bread: $2.19
Boneless, skinless chicken breast (hormone free): $3.99 per pound
10lb bag of potatoes: $4.99
Block of Sharp Cheddar: $9.50
Uncle Ben's Instant rice: $3.00 per box
12 pack of Beer: $10.99

Gallon of Gas: $3.04
Rent on a 3 BR house: $700-1500 per month
Rent on a 2 BR apartment: $550-800 per month
Minimum wage: $7.25 per hour

I live in Kentucky, USA.

Erin - posted on 01/20/2011

6,569

25

232

I'm in Newcastle, Aus... 2hrs north of Sydney on the coast. Population approx. 650,000.

2L of milk - $3.30 for Dairy Farmers, $2.80ish for home brand.
Loaf of multigrain bread - $2.69
1 chicken - around $10 depending on size
2kg bag of brushed potatoes - $2.99
500g block of cheddar - $7-$8
No idea about the brown rice
Cartons (24) of beer go from around $35 for the standard brands, to upwards of $50 for boutique labels.

Petrol - it varies but at the moment is around $1.35-$1.40/L
Average rent on 3b/r house - $300-$350/week
Average rent on 2b/r apartment - probably more than a house due to lots of new development locally. My cousin just moved out of a nice new apartment where he had been paying over $400/week. For an older one it would be around $250/week.
Average house price - $650,000 in the city, $361,000 in the suburbs.

[deleted account]

Wow i don't think i could afford that. I do use the air con but thats because i am still breastfeeding. I know, though, that what we use is marginally less than what everyone else in this area uses.

Stifler's - posted on 01/20/2011

15,141

154

597

I don't knoww we have tried turning things off at the power point, stacking the freezer and fridge so it doesn't have to run hard (it's not even that big a fridge) adn we don't even use the aircon. But I think everyone here pays about that much.

[deleted account]

Country NSW, Australia.

3 ltr milk = $3.50 for the cheap and nasty.
Loaf of multigrain bread = $4.50
Roasting chook = $10
5kg Bag of spuds = $7.99
1kg block of homebrand cheese = $7
2kg bag of brown rice = $7
Regular petrol = $136.9 per litre
Rent on our little house which is under value we pay $760 but the average is $1200
Minimum wage = $ 18 per hour. ( not to sure because i haven't worked in over 4 yrs.)

Electricity per quater for our house is an average of $200, Emma what do you use it all on our house is a family of 5 with 2 dogs 2 cats a deep chest freezer etc etc.

Stifler's - posted on 01/20/2011

15,141

154

597

The cheapest place I've seen here with a house was about $200 000. Decent houses are $340 - $600 000. Mansions go for the millions but who the hell would want to buy a house that expensive and live here.

Lady Heather - posted on 01/20/2011

2,448

17

91

Jenny - minimum wage here is only $8! As far as I know there hasn't been an increase in about a million years.

Lady Heather - posted on 01/20/2011

2,448

17

91

Oh, my house in a crappy neighbourhood, but decent itself (4 bdrm, 2 bath, 2200 sq ft) was $204,000. I think the average around here is not much more than that. We moved here for the cheap housing. Back where we came from (Vancouver), this house would probably be 700-800 thousand. Or more. I don't know how families live there. I guess they live in tiny condos or commute waaaay too far.

Lady Heather - posted on 01/20/2011

2,448

17

91

Food costs are all the same as yours, which makes sense I guess.

Gas is at 116.9/L right now.
Rent on a 3 bdrm home would probably be about $1400 for a nice one.
2 bed apartment I'm guessing would run you $600 but I've never rented apartments here.
Minimum wage is $8/hour.

[deleted account]

I find it interesting that some of your rents are just as bad as ours, but your prices to buy a house are a LOT cheaper.

I don't think you could find a 'dump' to buy for under $500,000 here.... though I admittedly haven't done any recent research.

Stifler's - posted on 01/20/2011

15,141

154

597

Rent on our place (3 bedrooms, office, complete with termite damage and foul 70s carpet) is $380 a week. I've seen worse places with less bedrooms get rented out for $500-$800 a week here.



Food is pretty much the same, $12 chicken and about $10 for brand name cheese though $8 for home brand (500g). Milk ranges depending on what you need like lactose free etc. Normal full cream is $1.50 for home brand and probably double for brand name. Beer is like $15 or more for 6 stubbies. Fuel is like $1.30 a litre sometimes. Electricity is $400 per quarter usually although it's been $590 before from 1 small fridge being the only thing that is on all the time. Formula is between $17 and $35 a tin, depending on what kind. Disposable nappies are $41.95 a box for Huggies depends on size how many you get in each box, cheaper brands you use twice as many and it ends up being just as expensive in the long run.



I don't know what minimum wage is, I've worked for $8 an hour with no qualifications and crap hours then got my aged care certificate and got $14.49 at 17 (aged care is not a high paying job by aus standards). most retail jobs etc. people make about the same as aged care and it goes by age or something.

[deleted account]

The US dollar is currently 1.59 to every British pound, I will give you the prices in pounds and convert them to dollars for you guys (yes I am a little bored). All these prices are based on my weekly groceries.



~ 6 pints of Milk (we buy in pints, there are 8 pints to a gallon, the largest we do is 6) - £2.17 ($3.45)

~ Loaf of multigrain bread - £1.15 ($1.83)

~ 1 Roasting chicken from the butchers - £3 ($4.76)

~ Large bag of farmer potatoes (IDK the weight) - £2 ($3.18)

~ A dozen farmers eggs - £2 ($3.18)

~ Block of mature cheddar cheese (400g) - £3.99 ($6.34) - I do buy the expensive stuff, there are cheaper cheeses but I really like this one :-)

~ Bag of Uncle Ben's brown rice (500ml) - £1.96 ($3.11)

~ 18 bottles lager - £12.19 (19.36)

~ Bottle of wine - £5.99 ($9.51)



~ Diesel - £131.9 per litre ($209.47 per litre)

~ Unleaded petrol - £127.9 per litre ($203.12 per litre)

Average rent for a 3 bed house - £572 per month ($908.39)

~ Average rent for a 2 bed apt - £562 per month ($892.51)

~ Minimum wage for over 21's - £5.93 per hour ($9.42)

Caitlin - posted on 01/20/2011

1,915

5

171

@ Jenny - Montreal, Quebec - it's bloody pricey, but changes every day.. usually between 1.17-1.29$/L but when I put gas in yesterday it was 1.25

[deleted account]

4 litres milk 6.08$, i buy soy so its 2$ a litre

Loaf of bread, 4.50$ mine is wheat free so its like 7$

dont know how much chicken is

potatoes are 3.50$ for a 3lb bag

i dont buy cheddar so scratch that one too

regular rice is like 6$ a bag

i dont drink beer.....rum is 13$ a point though.

don't know about the gas, i think its around a dollar.

my rent is $625 for a 2.5 (aprox 2000sq. ft i believe) bedroom with everything included.

Min wage is $9.65

average home price is $191000

Sandra - posted on 01/20/2011

112

22

3

1.00 USD = 1.01304 AUD
1.00 USD = 0.997745 CAD
1.00 USD = 0.742217 EUR
1.00 USD = 0.628672 GBP
1.00 USD = 1.31739 NZD

Now that's out of the way....

In San Jose (Willow Glen), CA..... (So all in USD) And I only eat organic, so my prices may be a little off from conventional.
4 Litres (Gallon) of milk = $6
Loaf of multigrain bread = $5.49
1 roasting chicken = $8.97
3 lb. bag of russet potatoes = $3.99
Block of Cheddar = $9.89
Bag of Brown Rice 30 oz= $5.09
1 dozen beer = domestic- $11-ish. microbrew- $13-16 import- $15-20
Regular gas = $3.39 (gallon)
Rent on a split level 3 bdrm. house (1800ish sq. ft.) = $2500. Although most homes 1800 sq ft are 4 bedroom)
Rent on a 2 bdrm. apartment = $1200-2100. (Although you do NOT want to live anywhere you're only paying 1200. Lol)
Minimum wage = $8

Average home price.... $618,000

Sherri - posted on 01/20/2011

9,593

15

387

1/2 gallon of organic milk = $3.49 /regular non organic gallon $3.29
Loaf of multigrain bread. = $3.49
1 roasting chicking = $8
1lb shredded cheddar cheese = $2
18pk of Bud Light Lime = $18

Regular gas = $3.05 a gallon
Rent on a 3 bdrm house = $2,000-$3,000 a month
Rent on a 2 bdrm apt. = $1,200 a month
Cost of a new home = $320,000 median home price
Minimum wage = $7.25 an hour

Sal - posted on 01/20/2011

1,816

16

33

a bottle of wine...about 8-10 is good, my faves are about 15-20 if i feel like spoiling my self

Nikkole - posted on 01/20/2011

1,505

31

49

Memphis Indiana :)



Milk- $2.50

Loaf of multigrain bread- $1.50

Chicken- $7.00

Block of Cheddar- $5.00

Potatoes- $4.00

Rice-$3

Beer- $12



Gas- $3.20

Rent for House-$700.00-900.00

Rent on 2bedroom- $550-600

Minimum Wage- $7.25

Join Circle of Moms

Sign up for Circle of Moms and be a part of this community! Membership is just one click away.

Join Circle of Moms