i am also looking for tips on saving money i have 2 boys, one is 17 months and the other is 2 months

MOST HELPFUL POSTS

Shona - posted on 03/24/2011

18

6

0

I have to agree with making bread at home- my family eats so much bread its ridiculus I was spending at least $13 per week, but then I started making my bread at home its so much more filling, we find we only need a slice of toast 2 at the most in the mornings to fill us where as when we bought shop bought my husband and I would eat at least 6 slices each to feel moderately full. Plus it saves a ton, we spend $13 on a 10kg bag of flour, $4 on yeast, $1 ea on sugar and salt and bringing it to a total of $19 which lasts a few months in comparison to $52 min per month on bread- thats a big saving if you ask me- the kicker is the bread maker if you can manage to get one- we got ours discounted for $50, it doesnt need to be a state of the art one so long as it does the job, of course you could do it without the bread maker, but it is VERY time consuming we tried this (mind you we have a 14 month old and a 5 week old) NO way it did not work was too hard to manage to do on a daily basis with two young kids, where as the bread maker all we need to do is throw in the water, flour, sugar, salt and yeast, press the button and bobs your uncle fresh bread in 1-3 hours.

Also- slow cooker or crockpot (BEST INVENTION EVER) - I thow in 5 potatoes, a cheap cut of meat (I use beef but best advice use what is on special), 1 can of corn, salt and a 1/2 cup- cup of rice - I put it on in the beginning of the week before I go to bed (though you could do it really early in the morning) and its ready for dinner the next day, then you put the rest in the fridge or freezer and you have meals for the whole week (Takes so much effort out of a days work especially when you have a child who likes to play with everything and make a big mess of your house so you can clean and he can try to help you). Now this weeks worth of meals from the meal I described generally costs me $7-8 for the entire week- I use less food this way than I would cooking the family meals each night (esspecially in meat because you've cut it up, thrown it in a stew and everyone thinks and feels like they are getting a huge amount- its very filling).

Another thing- if you have animals you have to feed- I have a large dog and 2 cats who love their food- generally with this quantity of animals we used to spend a good $15-$20 per week even with the cheap stuff- but now I spend around about $5-$10 per month on cat and dog food by making them their food at the begining of the week when I make ours- I use a boiler and throw in 1 cup of rice, 1/2 cup of quick oats, 2 handfuls of dry dog food, 1/2 can of canned dog food (the cheapest you can get your hands on), this makes up a really thick meal that feeds all of my animals for a full week and the love the stuff and it seems to get them through the really cold nights here really well.

Now babywipes- they can add up- trust me we used to get them all of the time- used to buy the cheap packets individualy as needed- used to cost us around $10 per week- we stopped that after a while- we still buy babywipes because they are much easier to take in the baby bag when you go out- but we buy bulk packets now and spend $8 on 500 baby wipes instead of $10 on $300 over the week- we also get some chux wipes $2 for a huge big roll if you look in the cheap discount stores- we use them at home, just wet them down with warm water and throw them in the wash when you are done- they last months- we throw them after about 2 -3 months because we think we've used them enough but you could probably get them to last longer if you wanted.

Nappies - I use disposable, because I just found the amount of bleach etc used to get them clean was equally as bad for the enviroment and as costly as just buying very cheap bulk disposable nappies- but go cheap- they dont need to be a top notch, expensive brand name to do the job

- I hope this is of some help

Sonja - posted on 04/27/2011

38

28

1

I've really found that the best way to save money is to be organized. I cannot tell you the number of times that I bought extra "stuff" because I didn't realize that there were 3 of the same item in my freezer in the basement. Know what you have, make a list of what you need, and definitely... meal plan. Simply by figuring out what you're going to make for meals a week ahead of time - you can save a bundle in the grocery store!
Make your own cleaning supplies. There's very little in my house that requires more than vinegar and water to get it clean!

Heather - posted on 04/26/2011

12

0

1

Save money on children's clothes by trading or buying used. Zearly.com is a great way to trade and buy. I can get an entire season's wardrobe for under $30. Less if I've traded items in. ThredUp.com is another clothes trading site, or you can buy lots in your child's size on E-Bay. Good luck, Therese!

Jennifer - posted on 03/29/2011

60

58

0

If you have a warehouse like Costco or Sam's Club get a membership! Basic membership for Costco is $50 and we saved $85 in milk alone last year (not to mention the TONS of $$ we saved on diapers, wipes, bread, cheese, coffee, etc, etc) Plus the only other pharmacy that can beat their prices is Walmart.

If you see this, leave this form field blank.
Powered by RESPECT not THUMPS

10 Comments

View replies by

Maureen - posted on 03/30/2011

6

139

0

I found the best way I could save money is by doing two things. First: I keep a change jar and put all my change in there every night. Trust me it adds up. I even started breaking a dollar just to get change. In no time we had money for that special night out or for something special for our son or whatever you may need it for. Second: Shop with coupons and ask for the coupon money back. This adds up quickly. There are many creative ways to save money. Once you put a plan into effect it takes hold and you will always have money.
When our daughter got married we didn't have a lot of money and wanted to give her $500.00. With saving change, the money from the coupons and every week we put 10% of our pay aside, we managed to save $498.00 in a month. The $2.00 was easy. We didn't have to give up eating the foods we loved either.

Jennifer - posted on 03/29/2011

60

58

0

Oh and I don't know if anyone said this yet but make your own baby food. All you need is a blender and a couple bags of frozen fruit/veggies. Its less than half the cost of jars

Sonia - posted on 03/24/2011

11

7

0

I bought some of my last Christmas presents in a website in internet that includes the shipping they got here fast, I browse the prices in other webs and got to say it was better price than I thought! savandeal.com

Katherine - posted on 03/22/2011

65,420

232

4872

WalMart matches all prices.
Use cloth diapers. Make your own cleaners.

I think Tyrae covered everything else.
Oh instead of going out and paying a ton of money, join some mommy groups. Go to meetup.com.

Sally - posted on 03/21/2011

5

7

0

compare prices on items online to in-store prices if you can. Generally online orders will ship for free and you can find online coupons for many popular stores. Especially for clothes, since your boys are going to be outgrowing their clothes pretty quickly, make sure to give the younger one the hand-me-downs and keep an eye out for online sales that can be combined with coupons.

Tyrae - posted on 03/21/2011

609

10

104

The best money saving tip I can give you is with grocery shopping. When possible by no-name, or store named brands, they have the same ingredients pretty much but at almost half the price because you aren't paying multiple companies for the food. Buy frozen veggies over canned, you can save a large amount of money that way, and it also allows you to make the amount you need for dinner, and not a set amount everytime. Buy in bulk for meats and portion them out when you get home into freezer bags, a bag a meal if you can do it. Instead of water bottles get something like a Brita Filter, either for the tap or a jug for the fridge, it's $20 for 2 months, which is a lot cheaper than getting hundreds of water bottles. If you can making bread at home is a lot cheaper than buying a loaf. You can make a loaf of bread for approx $0.73. Don't eat out at restaurants unless absolutely needed, The $40 + it costs for 1 meal at a restaurant could probably feed your family with at home cooking for half a week. Junk food is also a money sucker, if you want snacks like that get them while grocery shopping in bulk and stretch it out over the next week or two.

I make my own laundry detergent, http://www.suite101.com/content/washing-...
the $15 you spend on the ingredients for the detergent will last months! If you want to add some scent to it, just put a couple drops of your favorite essential oil in it. If you need a little extra "umph" for you laundry get some oxi clean. Works wonders, and can be used on colors and whites.

I hope this helps. If you need any more tips just let me know I'll do my best to help you :)

If you see this, leave this form field blank.
Powered by RESPECT not THUMPS

Join Circle of Moms

Sign up for Circle of Moms and be a part of this community! Membership is just one click away.

Join Circle of Moms