The Circle of Moms site will be discontinued on March 1st, 2020. Head to POPSUGAR Family's Facebook page for more community discussions.

Let's Go >>

Groceries - What do you spend? how many in your family?

Leah - posted on 04/30/2010 ( 270 moms have responded )

4

15

0

My husband wants me to spend $100 a week on groceries? i would love to do coupons and save like i see alot of people doing but where we live there just isn't alot of big box stores to choose from. I would have to go to the twin cities to get choice. The one store that does ad's don't do double coupon. then there is walmart. in the Cities we have Cub and Rainbow (rainbow does double coupons, up to a limit) but both are 20-30m drive. I have 5 members in the family and 3 furbabies. I am trying to get an idea what is somes grocery spending so I can show the man my findings. i know food cost may go up some when the kids start summer vacay.

This conversation has been closed to further comments

270 Comments

View replies by

Amanda - posted on 05/12/2010

75

24

6

I live in Vancouver BC Canda and I have an 18 month old( full time) and a 14 year old (who is only here on the weekend) I spend $150.00 every 2 weeks and another min. $40.00 during those 2 weeks, so monthly about $400.00 in total diapers and all! It's crazy expensive but not much we can do about it at least I know I am not alone thinking it is so expensive

Nicole - posted on 05/12/2010

1

0

0

Currently we're spending about $135 weekly for two adults, four kids and two cats. This time of year the grocery bills are the highest b/c most/all of the food we canned from last years garden is gone. Once we get into mid summer and the garden is thriving our bill goes down to $80-$100. The kids are all home, but we eat less meat in the summer and eat from the garden. Once fall hits I can keep it around $100 eating what we've canned from the garden. I never seem to be organized enough to use coupons and we already buy food at three different places each week (farm, co-op, local grocery) that's enough running around without having to travel to the big box stores.

Flesha - posted on 05/12/2010

2

12

0

I have 4 of us to feed 3 adults and a 7 yr old that eats like an adult. If done right I can spend $200-$300 a month out of pocket. With coupons I have been able to save almost double what I pay out of pocket. That is not double coupons. Save the coupons for things on sale that you would usually buy. Trust me it works!

RACHAEL - posted on 05/11/2010

2

14

0

We are a family of four and have one little pet. Our budget is $50/wk for groceries, makeup, toiletries, and cat food. We eat fruit and veggies and I do the once a month cooking. That saves tons of money! I use coupons and plan my menus according to what's on sale for the week and what I have in my pantry. We eat very well on that amount of money: this month, I prepared chicken tetrazini, meatloaf, chicken and rice casserole, spaghetti with meat, and a variety of breakfast foods. If you prepare your meals from scratch, you'll save tons!

Johnien - posted on 05/11/2010

2

7

0

there are 7 of us 2 adults, a 5,4 and 2 year old and twins almost 3months and I'm with Annemaree Prentice we spend about 990.00 only because we get assistance though but I couldn't imagine trying to feed us all for 100.00 a week what do you eat spaghetti and meat loaf all week!

Jenell - posted on 05/11/2010

68

19

2

We also have a second freezer and a second pantry in our garage so that when we get our financial aid for school and tax returns we can stock up.

Jenell - posted on 05/11/2010

68

19

2

I normally spend about $200 every pay day (every two weeks), but can go on less. I get as much as I can at Grocery Outlet and then WalMart then I will go to the other grocry stores. We have a family of 4 and no pets. Sometimes it's worth the 20-30 minute drive if you can get a good amount of groceries for a good deal. I don't think I could feed 5 people and 3 pets on $100 a week, with an additional person and 3 pets I'd probably double my regular grocery bill.

Renee - posted on 05/11/2010

5

5

1

I try to spend at least 500.00 a month, and I think that's small Considering I have 3 boys and a husband. We don't even get to that much sometimes. I spend anywhere from 200-300 on Market Day at the beginning of the month, I try to go to food auctions, but don't always make it there. If you think about it. That's 100.00 per person which isn't that much... Would love to spend a lot more.

Ashley - posted on 05/11/2010

43

107

2

our family is 2 parents an 11 yr old and an 8 month old. we have wic and spend 250 every 2 weeks on grocery's

Hailey - posted on 05/11/2010

23

41

1

um i think you really need to assume 100 a month per person. we have 7 people (3 kids in diapers and two who are school age) and one Dog. we spend about 800 a month (including diapers, and cleaning supplies etc.) you need to allow at least 30 a week for you hubby and 25 for the rest of you (that includes things like hygiene products, laundry, house keeping, and furry friends depending on size put 20 a month aside for them too) we found no matter how hard we try we really cant get any lower than 25 a week per person.

Ashley - posted on 05/11/2010

6

45

0

There's 4 of us and we spend out $250/month. I try to go to Save-A-Lot b/c I get more bang for my buck, and they usually have pick 5 meat sales, which are awesome b/c you can get the biggest pack of whatever meat and it's all 5/$20, so I usually end up splitting the meat up once I get home into separate meals....it lasts forever... I went 3 wks ago and I still have a freezer full.

Renae - posted on 05/11/2010

1

19

0

Hi! Have you ever tried couponing websites?? They are amazing and do all the work for you... www.commonsensewithmoney.com, www.dealseekingmom.com, www.moneysavingmom.com They are all great and very helpful, they blog about sales and what you can get for very cheap with certain coupons... most you can just print off. Good luck and I hope you can soon cut down on your grocery budget by about $200!!!!! :)

Treva - posted on 05/11/2010

1

0

0

I have a 5 year old and a 3 year old. I like to buy as much fresh fruits & especially veggies. I also buy a lot of organic and whole foods. And avoid canned foods - can leach BPA more readily than plastic does. I also avoid processed foods as much as possible. I spend closer to $200 to $250 a week @ Superstore in Canada.
It is certainly possible to spend less on cheaper food - but you get what you pay for. I don't believe you can put a price tag on good health. You are what you eat.

Premilla - posted on 05/11/2010

28

3

6

Hi I think depends on what the income.Draw up a budget
Pay all the bills,save some money then work whats left
to do shopping for groceries.Hope this help.

[deleted account]

We are a family of four and we spend on average 150-175 wk on food (my 2 kids are just 3 yrs and 7 months). Good luck!

Latifah - posted on 05/11/2010

3

9

0

Wow... I guess I am very lucky where I am - UK. I can easily reach big supermarkets such as Sainsbury's, Asda, Iceland & Morrison's by bus and the journey mostly took about 15~20 mins. I am never going to complaint about doing food shopping to my husband and children ... and my cat :) again.
Ladies, I wish you all the very best of luck in trying to provide the best for your families..

Katrina - posted on 05/11/2010

5

16

0

I have been struggling to get these numbers down for a few years! It doesn't help that prices have shot up quite a bit since 2005 or so.

We have 5 people in our family. Three kids ages 3-7. I probably spend about $150/wk on average, and sometimes more! We were having months where our grocery spending was as high as $800/mo. However, those were usually months were visits from family occurred.

I watch the flyers like a hawk. I check where the deals are, and I know how much is too much for produce and most items that we buy! I shop between Superstore, Walmart and our local Safeway. I do, however, stock up on things as another poster mentioned! I will buy things when they are on sale, and I often do "meat runs" to Costco! That really jacks up the monthly cost.

Dr Phil made a good point.. he said when shopping, avoid the middle aisles as much as possible! The meats, produce, dairy and breads are on the outer perimetre of the store... most of the junk is in the middle! :)

Amber - posted on 05/11/2010

23

26

3

there is three in my family and i can't really count my son yet as he eats so little!! But we go to cosco and spend about $500 every couple months and stock up! But then on top of that i spend about 50-100 weekly on fruits, veggies, and milk! And i too am i flyer shopper however it isn't realistic to lug a one year old into four different stores to get the sales!!

Glo - posted on 05/11/2010

23

3

0

One way to save money on food is to go to Angel Food Ministries. Here's the website. https://www.angelfoodministries.com/ Check to see if there is a distribution center near you. My husband and I get it every month and it has cut our food bill in half. For $30 a month you get enough food to feed your family for a week. Some months we get 2 or 3 packages. The food is very good and worth twice what it costs. Check it out. I think you will be very pleasantly surprised.

Another way I save money on food is to grow some of my own veggies. I'm lucky I have a big back yard to grow them in but even is small patio is enough room to grow some container plants in. Tomatoes, Peppers, Onions, etc. I've even grown carrots and beets in containers when we lived in the apartment. Now I grow them outside. Even the kids get to help with the garden chores and love it.

Lauren - posted on 05/11/2010

56

19

5

There are only 2 adults (me and my boyfriend) and 1 baby (9 month old daughter) in our family and even WE have trouble sticking to a $100 weekly budget. It seems that even when we have a few coupons and try to buy the things on sale, diapers among other things always up the budget upwards $200. We've been saving money by not going grocery shopping until we are pretty much out of everything, which leaves us shopping every week and a half to two weeks.

Ashley - posted on 05/11/2010

25

26

0

Our household is quite different from yours, but thought I'd share anyways. We shop at the Commissary on base, so prices are a lot better on meat and fresh fruit, but sometimes higher on cereal and things because they dont have generic brands. For a family of three, I spend about $100 every two weeks. Sometimes less. We do have WIC though, and I use the fruit and veggies coupon for baby's food A LOT [because I make my own baby food] -- so that really helps too! Buying in bulk really ISNT a savings unless you go through the stuff quickly. If its just going to sit there and risk going bad before its' eaten, its wasting the money you were hoping to save!

Tamara - posted on 05/11/2010

23

19

1

HI. I have a family of 3 and 4cats(but i am constantly having my family and friends over and I do alot of hostessing). I spend about 500-600$ each month on food, household items and pet supplies. I always always buy meat in bulk (separate it into two lbs bags) and stock up on frozen veges when they go on sale. I cook almost all my food from scratch and dont buy boxed food such as uncle bens rice and hamburger helper. I have found that buying pasta and rice in bulk (storing it in airtight containers) cuts down on my grocery bill and I have more options then I would with a premixed box.Also I do not purchase individual fruit cups, chips, puddings or anything that i consider empty calories, it is not good for your budget and it is not healthy for the kids. For cleaning supplies I would either suggest the dollar store or you can make your own at home with simple ingredients such as baking soda, vinegar and lemons.(look up recipes online). another money saving trick is to not purchase sodas or snacks at the gas station and if you go out to the movies eat before you get there. Hope this helps

Amanda - posted on 05/10/2010

29

37

2

P.S. u should always try and go for the store brands when they are cheaper price...most of the time u pay extra just for the name brand but the products are the same...so dont worry bout getting generic stuff...its all the same and saves ya money!

Amanda - posted on 05/10/2010

29

37

2

Shopping for groceries is always a job in itself! We have a family of 4 including 2 growing boys! We prob average around $100 at least a week....I try and find meals tht are not expensive lots of hamburger helper, spaghetti, things in tht area...tht is yummy and filling and doesnt cost alot...Sometimes I like to make a Large meatloaf and then leftovers can be used for lunches the next day and even dinner again....I do the same thing with Roast with potatoes and carrots, I usually do most of my shopping at the Walmart super center grocery...because I dont have much choice around here either and I also have to drive about 30 mins to get to the store. I also buy things from the Schwans truck that home delivers every 2 weeks check out the website and see if it is in your area www.schwans.com some of their products are a lil more pricey but it saves time and gas money going ot the store and all their food is high quality and they also have a reward system for ever so much $ u spend u get "credit" points u use as money to save on ur next purchase and some times they have really good sales and some internet only specials its so convienent and we love their products. Anyway best wishes! good luck bargin hunting its always like a game to me when I go to the store I try to find things to make a complete meal and i try and see wht the lowest price for an entire meal is..so far my lowest has been $8 for a complete meal for 4 of us and we had leftover for lunch the next day!

Latifah - posted on 05/10/2010

3

9

0

I tend to buy cheap cuts of meat and a lot of cupboard stuff (eg cans of tomatoes, tuna, sweetcorn, etc).You can buy beef/lamb mince cheaply & in bulk, then cook and freeze. They can be turned into meatballs, lasagnes & cottage pies. As for household stuff, I try to buy on sale items or buy 1 get 1 free types.

Having said all that, in the end,we just have to think economy and try to shop wisely. Good luck :-)

Melissa - posted on 05/10/2010

15

10

1

We are from Australia -Family of 4 -kids 13 and 11 and to dogs ,and we spend about $250.00 to $300.00 per week depending what is going on in our house hold during the week .I try not to buy extras mostly essentials .We do not have Aldi's in Western Australia boy I miss it .

Stefanie - posted on 05/10/2010

22

23

1

also like someone else said. the packaged, canned, boxed items are the most expensive (because you are paying mostly for the package itself) so stick to the outer edge of the supermarket, that's all you need anyway for a healthy balanced diet.

Stefanie - posted on 05/10/2010

22

23

1

I am also trying to do what i can on our bills. I go for organic whenever possible so that can tend to get more expensive. I read this really great book called "Miserly Moms" by Jonni McCoy. she has some really great ideas and the best part is you can apply some of it, all of it, whatever works for you. For instance, she recommends shopping at many stores, but since you said that's not really an option then don't use that tip. Local farmers markets are great or food co-ops. you can also find online wholesale co-ops for fruits and veggies , even meat. They mail you/ drop off the produce monthly and its way cheaper. I try really hard to buy free- range meats and organic products and I manage (most of the time!) to keep it under $400 a month for three of us. But check out this book (at the library for free!) it helped our family tremendously. Good Luck!!!

[deleted account]

Man, groceries are CHEAP in the States.. I spend $225 per week CAN to feed a family of 5, no pets and we eat very little meat but we also eat many fruits/veg/whole grains. We don't buy sugary or fatty snacks either, though I do baking a few times a week. The kids are 5, 7, and 11.

Lisa - posted on 05/10/2010

24

8

0

I too live in Australia and you people need to stop whinging, we are a family of 6 with 1 dog and my grocery bill is at least $500 per week, I like to eat healthy so buy organic fruit, veg meat and chicken which here is very expensive. We spent a month in the States this year and I could not believe how cheap food was. Here in Oz we supply our children's lunches at school, so this is an added expense. To save money I prepare and make many of the snack type foods my kids eat, which is also a lot healthier with no preservatives. Good luck with lowering your grocery bill.

Elizabeth - posted on 05/10/2010

223

13

34

We have a family of 5 with 4 furry pets and a snake and we spend about 80 a week.

[deleted account]

We have a family of 3 plus one pet, which I don't include in my grocery budget :) She has her own budget!

I can usually make it on $100 bucks a week give or take, I shop almost always at Winco, sometimes a local store that is much more expensive, but I only try to do the milk and the occasional restock of fruits and veggies.
Here's some helpful tips I've learned over the years:
-frozen/prepackaged food and meats cost the most
-buy in season fruits and veggies and make them the sides for your meals- not so many starches
-menu planning always helps you save money- plan out your dinners for a week and you will definitely see a difference. No more running to the store for last minute items, and no more wasted food b/c of not enough ingredients to make dinner = eating out!
-making things from scratch rather than packaged items, in general will save you money.
-I NEVER use coupons! I probably could, but it's typically for processed, prepackaged foods, which again, cost more!!
hope that helps!

Amanda - posted on 05/10/2010

2

3

0

There are three of us and little terrier - we spend $100 a week on average. Some weeks we spend more (shampoos, tp, diapers, etc). I can't imagine spending $100 a week for five people!

[deleted account]

Sounds like you have a lot of advice to read through. Us moms seems to all be in the same boat and spend about $100-$150 a week on groceries. I have to drive 1 1/2 hours to the stores where I like to do my shopping, if I buy milk on the mountain where I live it's almost $6.00 a gallon, where I spend $4.00 or $5.00 for 2 gallons in town. Planning ahead and making that list have saved me. One tip I read about but haven't tried yet is to have your grocery budget in cash so you are less tempted to spend more if you were using a credit card or even the check card. Being in a rural community so far from town I have started doing more from scratch, I haven't bought pancake mix in over a year, even started making my own oreo cookies. Keep track of the prices for every item you buy for a month or two, then show your husband where you are spending the most money and see what he says. I did that and still do it with all bills, majority of my grocery budget goes to beer (hubby!) and milk for the boys. I have to tell DH sometimes I just don't have the money for his beer, he can find something else to drink if needed, he doesn't complain. If we buy beer on the mtn a 6 pack is $8.00 - too dang much IMO and thankfully DH agrees so he won't buy it up here that often.

Brandy - posted on 05/10/2010

9

24

1

We are a family of four, 2 toddlers, my husband, and myself. We spend about $400/month on food and toiletries. We mainly buy @ Wal-Mart. I comp prices/clip coupons when I can. Also, we buy @ Sams, things like toilet paper, cereal, and some meats. I figured out that by buying toilet paper @ Sams we were actually getting 12 free rolls compared to buying it separately @ Wal-Mart. I saw where someone metioned that they have a lot of family and friends over for dinner. I love my in laws, but that is another way we keep the cost down by not inviting them over for dinner that often. (it's an extra 3 people to feed). If you have an Albertson's in your area keep an eye out for their buy one get one free weeks. We bought $250 worth of food for $130.

Erika - posted on 05/10/2010

21

7

1

With a family of 5, I spend about $125 a week on groceries. It would be more if I did all of my shopping at the grocery stores. I found this fantastic store that makes it own prducts and ships them directly to me when I order them. Let me know if you'd like to find out more information

Laura - posted on 05/08/2010

10

13

0

I try to spend $100/week with a family of 4. I buy store brands when ever possible because they are just as good and save pennies here and there. I also do coupons when ever possible. Good Luck I know its hard.

Julie - posted on 05/07/2010

16

11

1

We are a family of 4. We spend about $400 (give or take) each month. I have found that planning your meals for at least one week at a time and trying to buy the things for those meals helps me. I look at store adds & try to use coupons when I can.

Samantha - posted on 05/07/2010

13

42

0

i shop for staple things, flour, sugar etc, i buy in bulk from the cheapest places, butchers are cheaper than supermarkets,milk from the dairy if i get it myself, eggs straight from the farm, i cook in bulk and then freeze it in portion serves, i have a garden which i tender fruit and veg which saves alot of money and rotate it all year round so as soon as something finishes i plant the next thing in season, i never knock bag freebes, like bags of cooking apples etc, cooking apples equals apple strudel, apple crumble, apple sauce etc, and i rotate all my meals so that the two of us never eat the same thing twice in three maybe four weeks!i take full advantage of fishing trips and get a feed of oysters while im there catching calamari/ flathead etc and on the way back i stop to pick blackberries if in season, the best thing i ever did was goto garage sales and buy old fashioned cook books, they have the best recipies for casserols and soups, often costing not much to make with extra taste. and you know with all these things going i spend between $85 - $95 aust dollars a fortnight! yep saving heaps!

Christa - posted on 05/07/2010

583

80

45

I use a store that will honor competitor's prices. I go through the ads and plan my meals based on what is on sale. I also clip coupons. We raise our own beef cattle so we have freezer beef. We know another farm that we buy our pork from. And yet another where we buy our turkey. So the only meet I buy from the store is our chicken. I don't buy any household items from the supermarket chains. They are full of toxins that are harmful to my family. I have switched out all our household products and am very brand loyal to one company. I have found that has reduced our yearly doctor bill as well. That is huge for a family with five children. My greatest savings has come from referring others to the products I use......they reward me with free products. Products I can actually use. I think we are all struggling in our way right now...this post is a great way to share ideas. Thanks for posting.

Tarsha - posted on 05/07/2010

184

28

21

we have 6 in our family 4 boys, dad and mum and a dog..we spend about $200 a week (australia)...including nappies wipes etc and usually do a mid week $20 for bread, milk and the stuff we forgot :)

Pamela - posted on 05/06/2010

486

25

44

yep Im in Australia to and one week I spend about 180 the next its 120 I really need to be more thrifty as my son is now in therapy and thats 90 a week so I need to cut down and Im not sure how as its pretty tight as it is, like another lady said Australia has high grocery prices !! there are 4 of us when we were in the UK when there was 3 of us I spent 90 - 130 pound a week !! heheh but we had two wages .. and a small fridge so it was bad I had to go to the shop a few times a week to buy fresh, I now shop at the markets its a bit of a drive 15 - 20 minutes each way but its so cheap but the only problem is they might not have what you want so you have to think on the spot change your menu .. my big thing is to have a menu set out for the week I usually choose 4 things and I make them in bulk .

Renee - posted on 05/06/2010

85

5

20

There are nine of us (1, 3, 10, 12, 32, 33, 61, 63 and 93). We spend about 1200 a month. Some of that is at the local farmers market. Some is at the regular stores, some at Sams/Cosco type stores. This includes all diapers, wipes and toiletries.

While it is high my oldest two kids eat a ton. They are both thin but big eaters. We buy in bulk, cook in advance and keep everything as down as we can.

Nicole - posted on 05/06/2010

23

36

2

i noticed that the stores around here have bigger sales at the end of the month, so i shop mainly then and stock up on things i know wont go bad that way i only have to buy fruits and veggies the rest of the month

Amy - posted on 05/06/2010

8

7

0

Wow, i would love to spend 100 dollars a week, But here in Australia i say i would spend between 800-1000 dollars a months on groceries sometimes more, And there is only My husband Myself and our 12month boy!!

Maybe i need to sit down and do a weekly eating plan!!

[deleted account]

we are four people (and a cat) and i spend around $200/250..that is food and cleaning supplies...i use coupons but not too much...

Laura - posted on 05/06/2010

2

15

0

We are a family of 4 and I spend on average anywhere from $50- $100 per week. I'm trying to cut myself down to $300/ month tops ... but I want to leave room for stocking up... like today... I bought 6 whole chickens for $11.92 and froze them.

Elisa - posted on 05/06/2010

3

13

0

grocery flyers are a helpful 2 of our stores do 10 for 10 and that is when we stock up ....so then our weekly groceries or not that expensive

Join Circle of Moms

Sign up for Circle of Moms and be a part of this community! Membership is just one click away.

Join Circle of Moms