Really? Groceries going up again?

Erin - posted on 05/30/2011 ( 3 moms have responded )

246

40

13

I can't get over how much groceries have gone and still are going up. I live in SW Saskatchewan Canada. I went shopping today and a single head of lettuce went up to over $2. Bananas have gone up from around 68 cents/lb to 76 cents/lb. Brand name butter (lactania) is up to over $6/lb. Milk is around $4.60 for a 4L (gallon). I make my own bread, but am scared to look at a bag of flour since I'll be needing another 40lbs of it soon. Feel free to leave thoughts, compare prices in your demographics and some ways of saving/cutting costs so we can all benefit and keep our grocery bills in budget :) Thanks in advance!

3 Comments

View replies by

Katie - posted on 05/30/2011

243

13

23

It hurts so bad to hear the total at the end of a grocery trip. I live in a fairly rural area in North Eastern BC, and I have noticed a huge drop in the quality of products and the jump in prices compared to the west coast of BC where I grew up. Shipments come less often and have to travel further= more gas+more labour= HIGH PRICES! The only way I have found to save (aside from coupon clipping) is going to homemade route. I try to make my own bread, and all of the "treats" my family gets are made by me.

Christy - posted on 05/30/2011

275

14

48

Erin, comparing prices would be difficult since I don't live in Canada. With the prices of gas going up, the price of everything else will be on the rise. Even shipping to have things delivered to my house has gone up. No fun.

I don't know that there are other options in Canada, but there are two programs where I live that are helping us save some $$. One is the Food Co-op. It's a non profit organization that buys food from local vendors and distributors at a lower price than is found in the grocery stores. They put together a grocery bag full of fruits and veggies for $10. You don't get to pick what's in the produce share. Much of the produce is shipped in since we don't have a long growing season. Then they have lots of other options, whatever they can get at good prices that month. They've recently changed the meats from shares to being sold individually.

The program is run on a volunteer basis, so those involved in purchasing the foods.

The other program is also run by volunteers, but there's no meats offered, mostly produce and is called Bountiful Baskets. One share is $15 and you get six different veggies and six different fruits, a whole basketful of each. It's probably worth $40+. They also offer breads, granola, organic produce, cases of whatever is in season, among other things.

Do some research to see if there's anything like this in your area. If not, you could be the one to get it started!

Toni - posted on 05/30/2011

58

25

6

Holy cow! I thought our grocery bills were high. I like in Nebraska, U.S. and I was shocked at the prices too. Milk is about the same price. I paid $6.99 for my favorite gallon of Orange Juice. The one thing that keeps climbing that soon will be off the charts is ground beef. I saw 93% lean for $4.16 a lb!!!! Butter is about $3. Bread is about $2. Can goods run around $1.25. Bacon is high too. $3-4 a lb. I try to clip coupons from the paper, but they have cut back on coupons. When and if there are any, it's stuff I never use. When I look online it's just stuff I never use. I try to wait until the middle of the week when they have sales. Either way, it's too much!

Join Circle of Moms

Sign up for Circle of Moms and be a part of this community! Membership is just one click away.

Join Circle of Moms